Chceme-li, aby hotový rosol měl jantarově nažloutlou barvu, obarvíme ho nepatrně barvou připravenou z páleného cukru, kterou získáme tímto způsobem: Na pánvičku nasypeme asi 50 g pískového cukru, pokapeme jej trochou vody, postavíme na oheň a občas ho mícháme vařečkou tak dlouho, až se zbarví do tmavohněda. Potom na něj opatrně nalijeme asi 6 lžic vody. V tom okamžiku se nám utvoří z cukru jakási slitina, kterou dobře rozvaříme. Takto získané barvivo necháme vychladnout, nalijeme do skleničky a použijeme nebo uschováme. Poslouží nám k barvení pokrmů jako jsou polévky, omáčky, rosol apod. nahnědo, a v malých dávkách k barvení nažluto.
Hotový rybí rosol upotřebíme, a to v tekutém stavu, k zalévání vařeného kapra nebo jiných studených rybích pokrmů do rosolu. Přitom je však důležité, aby osol byl vychladlý, ale ještě tekutý, ne však kašovitý. Ztuhne-li nám rosol předčasně, pak jej postavíme s nádobou do horké vody, kde se znovu rozpustí. Nestavíme jej nikdy přímo na oheň, protože prudkým zahřátím se snadno zkalí.
Dokonale ztuhlého rosolu používáme hlavně jako přílohu a ozdobu k studeným kapřím pokrmům. V tom případě dáváme mu různý tvar, a to buď vykrajováním, nebo rozsekáním apod.
Stejným způsobem upotřebíme i „Rosol – rychlá úprava bez čištění“ (viz recept č. 166).
Přidejte komentář
Chcete se připojit do diskuse?Neváhejte a pište!