Zbude-li nám připravený rosol, nebo chceme-li si rosol zhotovit do zásoby, pak ho můžeme i na kratší dobu uschovat. To znamená, že studený tekutý rosol nalijeme vrchovatě do sklenic se širším hrdlem, a když ztuhl, povážeme sklenice pergamenovým papírem a postavíme je do chladničky. Tak nám rosol vydrží asi 14 dnů. Nikdy však nesmí rosol ve sklenici zmrznout, neboť zmrzlý rosol po rozpuštění ztrácí veškerou rosolovací schopnost.
Poměr:
500 g vařeného nebo pečeného kapřího masa, zbaveného kůže a kostí, 200 g okořeněné majonézy (viz recept č. 156), asi 2 dl studeného tekutého rybího rosolu (viz recept č. 190 nebo 166), sůl, trochu mletého pepře, lžička worcestrové omáčky, lžíce citrónové šťávy a 1/8 l šlehačky. – Plechové tvořítko tvaru srnčího hřbetu.
Postup:
Rybí maso dvakrát umeleme na masovém strojku. Do misky dáme majonézu a za stálého míchání k ní přiléváme studený tekutý rosol. K tomu pak přimícháme umleté rybí maso, směs okořeníme, zakapeme citrónovou šťávou a nakonec lehce přimícháme ušlehanou smetanu. Suché, dobře vytřené plechové tvořítko naplníme připravenou pěnou a postavíme do chladničky k ztuhnutí. Před vyklopením tvořítko se ztuhlou pěnou nahřejeme ve vlahé vodě, aby se pěna oddělila od stěn tvořítka a lehce vyklopila. Pěnu pak vyklopíme na mísu a obložíme rajčaty plněnými rozsekaným rosolem a ozdobíme petrželkou.
Podáváme jako předkrm při slavnostnější příležitosti nebo jako samostatný pokrm.
Příloha: Bílé pečivo.
Pro 6-8 osob.
Poměr:
500 g vařeného kapřího masa, šťávu z poloviny citrónu, 600 g nastrouhaného syrového celeru, 250 g okořeněné majonézy (viz recept č. 156) a 3 dl studeného tekutého rosolu (viz recept č. 166). – 6 tvořítek tvaru báboviček.
Postup:
Maso z uvařeného kapra zbavíme kůže a kostí, rozebereme na menší kousky, vložíme je do mísy, pokapeme citrónovou šťávou a postavíme asi na půl hodiny do chladničky.
Nyní do okořeněné majonézy postupně přiléváme za stálého míchání tekutý studený rosol a takto připravenou řídkou rosolovou majonézu nalijeme na kapří maso, přidáme jemně nastrouhaný celer a dobře promícháme. Směs nalijeme do suchých, čistě vytřených báboviček a postavíme je do chladničky k ztuhnutí. (Bábovičky mohou být z plechu nebo z umělé hmoty). Před vyklopením bábovičky se ztuhlým obsahem namočíme na okamžik až po vnější okraj do teplé vody, aby se obsah od stěn tvořítka uvolnil a dal se snadno vyklopit. Bábovičky vyklápíme na skleněné talířky a jednotlivé porce ozdobíme dílkem citrónu a zelenou petrželkou.
Podáváme jako předkrm nebo k pohoštění.
Příloha: Bílé pečivo.
Pro 6 osob.
Poměr:
900 g kapřího masa, 1 ½ vody, 3 lžíce octa, sůl, kousek citrónové kůry, 1 mrkev, 1 petržel, kousek celeru, 1 větší cibule, bobkový list, 6 zrnek pepře a 6 zrnek nového koření. – 200 g hub naložených v octovém nálevu. – 1 ¼ l rybího rosolu (viz recept č. 190 nebo 166). – Tvořítko tvaru srnčího hřbetu.
Postup:
Do většího kastrolu nalijeme vodu, ocet, přidáme citrónovou kůru, očištěnou zeleninu vcelku, oloupanou cibuli, sůl, koření a vše vaříme asi 25 minut. Pak teprve vložíme do vývaru připravené a osolené kapří maso, mírným varem vaříme asi 18 minut a ve vývaru ho necháme vychladnout. Potom kapří maso z vývaru vyjmeme, odstraníme z něho kůži a kosti a maso nakrájíme nebo rozebereme na větší kousky. Uvařenou vychladlou zeleninu, kromě cibule, nakrájíme na větší kostky. (Vývar z kapra použijeme k přípravě zadělávané rybí polévky).
Nakládané houby nalijeme na cedník a necháme je dobře okapat. Nyní dáme do mísy připravené kapří maso, zeleninu, okapané houby, přilijeme vychladlý, ale ještě tekutý rosol, lehce promícháme, nalijeme do tvořítka a postavíme do chladničky. Když huspenina v tvořítku dokonale ztuhla, ponoříme na okamžik tvořítko do vlahé vody až po jeho okraj, tím oddělíme obsah od stěn tvořítka a nyní snadno vyklopíme huspeninu na mísu. Vyklopenou huspeninu ozdobíme dílky rajčat, citrónu a petrželkou.
Podáváme jako předkrm nebo jako samostatný pokrm.
Příloha: Bílé pečivo.
Pro 6-8 osob.
Poměr:
800 g uvařeného kapra, 200 g míchané zeleniny vařené na kyselo (mixed – pickles), ¾ l rybího rosolu (viz recept č. 190), 200 g okořeněné majonézy (viz recept č. 156) a 2 vejce uvařená natvrdo. – Podlouhlé nebo okrouhlé hlubší plechové tvořítko.
Postup:
Do mísy dáme okořeněnou majonézu a za stálého míchání k ní postupně přiléváme prochladlý tekutý rosol. Do takto připravené rosolové majonézy dáme na větší kostky nakrájené kapří maso zbavené kostiček a kůže, nadrobno rozsekanou zeleninu a vařená vejce, dobře promícháme, nalijeme do tvořítka a postavíme do chladničky k ztuhnutí. Po náležitém ztuhnutí ponoříme tvořítko s obsahem na okamžik do vlahé vody, a to až po jeho vnější okraj, tím oddělíme obsah od stěn tvořítka, kapří huspeninu vyklopíme, nakrájíme na porce, položíme je na podlouhlou rybí mísu a okraj mísy obložíme zeleninovým salátem, např. salátem z červených paprik, rajčat, celeru apod.
Podáváme jako předkrm a jako samostatný pokrm.
Příloha: Chléb nebo rohlíky a remuládová omáčka.
Pro 6 osob.
Chceme-li, aby hotový rosol měl jantarově nažloutlou barvu, obarvíme ho nepatrně barvou připravenou z páleného cukru, kterou získáme tímto způsobem: Na pánvičku nasypeme asi 50 g pískového cukru, pokapeme jej trochou vody, postavíme na oheň a občas ho mícháme vařečkou tak dlouho, až se zbarví do tmavohněda. Potom na něj opatrně nalijeme asi 6 lžic vody. V tom okamžiku se nám utvoří z cukru jakási slitina, kterou dobře rozvaříme. Takto získané barvivo necháme vychladnout, nalijeme do skleničky a použijeme nebo uschováme. Poslouží nám k barvení pokrmů jako jsou polévky, omáčky, rosol apod. nahnědo, a v malých dávkách k barvení nažluto.
Hotový rybí rosol upotřebíme, a to v tekutém stavu, k zalévání vařeného kapra nebo jiných studených rybích pokrmů do rosolu. Přitom je však důležité, aby osol byl vychladlý, ale ještě tekutý, ne však kašovitý. Ztuhne-li nám rosol předčasně, pak jej postavíme s nádobou do horké vody, kde se znovu rozpustí. Nestavíme jej nikdy přímo na oheň, protože prudkým zahřátím se snadno zkalí.
Dokonale ztuhlého rosolu používáme hlavně jako přílohu a ozdobu k studeným kapřím pokrmům. V tom případě dáváme mu různý tvar, a to buď vykrajováním, nebo rozsekáním apod.
Stejným způsobem upotřebíme i „Rosol – rychlá úprava bez čištění“ (viz recept č. 166).
Poměr:
2 l kapřího vývaru, získaného vyvařením kapřích odřezků (viz recept č. 13), nebo vývaru z vařených kaprů, asi 1 dl octa, sůl, 2 lžičky pískového cukru a asi 100 až 120 g želatiny buď v prášku (mleté) nebo v lístcích.
Postup:
rybí vývar procedíme a je-li na povrchu vývaru tuk, lžící jej odstraníme nebo papírovým ubrouskem sejmeme. Nyní nalijeme do hrnečku ¼ litru procezeného studeného rybího vývaru, do něho nasypeme práškovou želatinu, promícháme a necháme asi 15 až 20 minut bobtnat. (Použijeme-li želatinu lístkovou, nastřiháme ji na menší kousky, dáme je do misky, zalijeme ¼ litrem studeného rybího vývaru a necháme rovněž asi 20 minut bobtnat. Takto nabobtnalou želatinu v lístcích i s vývarem pak dále použijeme jako nabobtnalou želatinu práškovou).
Zbylý rybí vývar (tj. 1 ¾ litru) podle chuti okyselíme, osolíme, osladíme, nahřejeme k bodu varu a odstavíme. Do nahřátého vývaru pak dáme nabobtnalou želatinu a mícháme, až se želatina dokonale rozpustí. To trvá asi 5 minut. Vařit se již nesmí. Takto připraveného rosolového vývaru můžeme po vychladnutí ihned použít k zalévání kapra do rosolu, nezáleží-li nám ovšem na tom, že rosol nebude po ztuhnutí žádoucně čirý.
Má-li být rosol dokonale čirý, pak k přípravě rosolu rybího použijeme místo uvedených vývarů bílky vyčištěného rybího vývaru, viz recept č. 14, a ostatní přísady uvedené v poměru a další postup zůstávají nezměněny.
Asi 1 ¾ litru rosolu.
Poměr:
6 porcí uvařeného kapra na modro (viz recept č. 39), uvařená zelenina z vývaru a 1 ½ litru tekutého studeného rybího rosolu, zhotoveného z rybího vývaru (viz recept č. 190). – 1 menší pekáč nebo plechové podlouhlé tvořítko.
Postup:
Na dno pekáče nebo tvořítka nalijeme 1 cm vysokou vrstvu rosolu a necháme v chladničce ztuhnout. Na tuto ztuhlou vrstvu rosolu narovnáme hřbetem vzhůru uvařené porce kapra, zbavené větších kostí, nasypeme mezi ně uvařenou, an nudličky nakrájenou, scezenou a vychladlou zeleninu. Zalijeme ji trochou rosolu, aby přituhla, a pak teprve pekáč nebo tvořítko rosolem dolijeme a postavíme do chladničky k ztuhnutí. Povrch pokrmu můžeme ještě ozdobit sterilovaným zeleným hrášek a na plátky nakrájenými rajčaty, ozdobu pokapat tekutým rosolem a znovu nechat v chladničce ztuhnout.
Po ztuhnutí rosolu vykrajujeme stejnoměrné porce a upravíme je na mísu.
Podáváme jako předkrm anebo jako samostatný pokrm.
Příloha: Chléb nebo rohlík a tatarská omáčka.
Pro 6 osob.
Copyright © 2011 – 2019, www.receptynakapra.cz | Všechna práva vyhrazena.
Web vytvořilo digitální studio Fresh Mill – Tvorba webových stránek